Open Side Konteyner

Open Side Konteyner

Bir yerden bir yere eşya taşımak için nakliyat firmaları vardır. Fakat bu nakliyat firmalarının güzergahları kısıtlıdır. Genel olarak yurt içinde taşıma işlemi yaparlar. Open side konteyner çeşitlerinin taşıdıkları yükün de belli bir sınırı vardır. Araya deniz yolları girince nakliyat firmalarının da derecesi büyüyor. Uluslar arası taşıma işlemini büyük şirketler yoluyla yapabiliriz. Taşınacak malzemelerim konteynerlere düzgünce yüklenmesi gerekir. Bu yükleme işlemi son derecede önemlidir. Eğer doğru bir şekilde yükleme gerçekleşirse bir seferde bütün taşıma işlemi gerçekleşebilir. Buradan maddi bir kazanç da sağlanmış olur. Yani konteyner dediğimiz şey bir nevi malzemeleri ambalajlamamıza yarar. Konteynerlerin ölçüleri ülkelerin kabul ettiği standart ölçülerdedir.

Herhangi bir oynama yapılamaz. Bu ölçüler, 20’lik ve 40’lıktır. Konteynerlerin üst kısmı sacdan yapılmıştır. Taban dediğimiz alt kısım ise ahşaptır. Konteynerlerin gemiye yüklenimi treyler kamyonlar sayesinde olur. Open side konteyner bu kamyonlara yüklenir, sonrasında kamyon da bu sağlam kutuları gemilere yükler. Aynı şekilde gemi vardığı yerden de bu kamyonlar aracılığıyla indirilip taşınır. Ayrıca kasalar önceden mühürlü olduğu için bu taşımacılık sisteminde kasanın açılıp içindekilerin gemidekiler tarafından çalınma gibi bir durumu da söz konusu olamaz. Konteynerler içinde belli ekipmanlar tarafından yüklenen malzemeler sabit durur. Bu sayede herhangi bir sarsıntıda konteyner içindeki malzemeler zarar görmez. Yüklemeyi ve indirme hızını kolaylaştıracak taşıma yöntemi de, gemiye yüklenen konteynerlerin üst üste konulmasıdır.

Bu konteynerler konulduktan sonra birbirilerine kilitler sayesinde birleşir ve devrilmez. Dediğimiz gibi bu sayede indirme ve yükleme işlemleri çok rahatlıkla gerçekleşir. Birden fazla taşıma yöntemi vardır. Bu yöntemler arasında yer alan Ro-ro isimli yöntemde, çekici ön plandadır. Çekici tarafından treylerdeki konteynerler hiç indirilmeden gemiye yüklenir. Ve aynı şekilde götürülecek yere varıldığında da başka bir çekici yardımıyla konteynerler gemilerden indirilir.  Bununla birlikte birçok taşımacılık çeşidi vardır. Taşımacılık da deniz yolu taşımacılığının öne çıkan çeşitlerinden bir tanesidir. Yanı açık konteyner, kolay yükleme açısından tercih edilmektedir. Bu hizmet ön planda iken, taşımacılık yönteminde geminin alacağı yük esastır. Open side konteyner, taşımacılığında geminin rotası nerede aktarma yapacağı ve ne kadar süreceği gibi ölçütler bellidir.

Taşıma çeşidinde ise, bunlar belirsizdir. Kömür, maden gibi malzemeler taşınırken bunları geminin büyük bir kısmını kaplayarak bir seferde taşınmasını sağlar. Bu yüzden bu her iki taşıma çeşidi de kendi arasında farklılık göstermektedir. Malzemenin çeşidine ve durumun şartlarına bağlı olarak bunlar arasında bir tercih yapılmaktadır. Sadece deniz taşımacılığı değil, günümüzde geniş hacimli uçakların çıkmasıyla da open side konteyner göz önüne çıkmıştır. Fakat yine de deniz yolu taşımacılığıyla kıyasladığımız takdirde, uçakların sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Ayrıca deniz yolu taşımacılığı, hava yolu taşımacılığına kıyasla tam 22 kat daha ucuzdur.