Open Top Konteyner

Open Top Konteyner

Open top konteyner, hızlı sürede bozulmaya başlayacak uğrayacak ürün ve malların ticaret amacıyla yapılan taşımacılıkta kullanılan güvenli, sağlam çelik kutudur. Büyük haznesi ile özellikle gemi taşımacılığında büyük rol oynamaktadır. Taşımacılığın yanı sıra günümüze doğru yaygınlaşan ve popülerlik kazanan konteyner ek hizmet olarak ev olarak da satışa çıkartılıp talepler doğrultusunda sunulmaktadır. Bunun nedenini yaklaşık olarak 1 adet konteyner da 3.5 ton çelik bulunduğundan dolayı güvenilirliği ve sağlamlığı olarak açıklayabiliriz.

Konteyner da bazı kavramlardan bahsedecek olursak “dara” kelimesi konteynerin henüz içi doldurulmamış boş hali anlamına gelmektedir. “Safi yük” bir adet konteynerin sınır yükten ne fazla ne de az yük almayıp tam alması gereken miktar olarak nitelendirilir buradan yola çıkarak “azami yük” konteynerin en üst seviyede alabileceği yük miktarını temsil eder. “Konteyner ağırlığı” konteynerin kendi ağırlığı ile birlikte içinde bulunan yükün toplamında ulaşılan ağırlıktır. “Konteyner hacmi” konteynerin iç yüzeyinin hacminin sonucudur. Çoğunlukla m3 olarak bildirilmektedir. Ama cuft olarak da bildirim yapılabilmektedir. Open top konteyner, yüklükleri dört adet farklı nesneden üretilmektedir. Bunları belirtecek olursak; çelik, alüminyum, kontrplak, fiberglas şeklinde belirtebiliriz.

Genel amaçlı konteynerler özellikle denizyolu taşımacılığında popülerlik sahibi olan open top konteyner çeşitleridir. İsminin genel amaçlı konteynerler olmasının nedeni ise taşımacılık işlemi sırasında hiçbir konuda özel bir taşıma sistemi içermeyen aynı zamanda genellikle taşımacılıklarda genel amaçlı konteynırların tercih edilmesinin olanaklı olmasından dolayıdır. 20 ft genel amaçlı konteyner ve 40 ft genel amaçlı konteyner olmak üzere iki kısma ayrılırlar. Tasarımı kapısından geçebilecek her ürünü taşımaya elverişlidir. Taşınabilen birkaç örnek üründen bahsetmek istersek; elektronik eşyalar, tekstil ürünleri, mobilyalar, konserve gıdalar, bilgisayar parçaları gibi ürünlerden bahsedilebilir. Soğutuculu konteyner, iç yüzeyinde sürekli olarak soğutma sistemi çalıştıran aynı zamanda hedeflenen ısının dengede tutulmasını sağlayan sistematik konteynerlerdir.

Özellikle bozulma ihtimali olan taşımacılık ürünlerinin (dondurulmuş gıdalar, çikolatalar ve bazı tıbbi ilaçlar) ulaşımı soğutuculu konteynerler ile taşınmaktadır. Üstü açılabilir konteynerler, standart konteyner tasarımında olup üst kısmı gerek duyulduğu zaman açılabilen konteyner çeşididir. Üstü açık konteynerler, yan duvarları ve tavanı olmayan konteyner çeşididir. Üst kısım ve yan kısımdan taşan yüklerin taşımacılığında kullanılmaktadır. Platform konteynerler, gemiye doğrudan yüklemesinin yapılmayacağı taban kısmının dayanıklılık gerektirdiği (araba, yat) yükler için kullanılır. Open top konteyner, halinde bulunan çoğunlukla gıda ve kimya alanında kullanılan yüklerin taşımacılığında kullanılır. Dökme yük konteynerleri, buğday gibi dökme tahılların taşınmasında kullanılan konteyner çeşididir. Doldurma kapısı ve tahliye alanı içermektedir. Bunlar konteyner çeşitleridir. Yüklenecek malzemelere göre tercih yapılır. Yüklendikten sonra bu malzemeler, taşıma işlemi gerçekleştirir. İndirildikten sonra treylerlerle ulaştırılacak yerlere güvenli bir şekilde yerleştirir. Hızlı, güvenli ve hasar görmeden taşıma işlemi yapılır.