Tek Odalı Konteyner

Tek Odalı Konteyner

Kurulumlarının hızlı olması, zeminle bağlantılı olarak kurulması ve defalarca kez kullanılabilmesi gibi özelliklerinden ötürü genellikle yapı ve inşaat alanında kullanılan tek odalı konteyner rahatlık ve kullanım şekliyle en çok tercih edilen konteyner türüdür. Kapısıyla, penceresiyle, elektrik ve sıhhi tesisatıyla taşınabilir bir ev görevi görürler. İç döşeme planıyla, boyutuyla ve sağlam bir yalıtımla tek odalı konteynerleri ofis kullanımında da görmek mümkündür. Konteyner türleri ile karşılaştırıldığında ihtiyaca göre kullanılması en uygun olan tür yine tek odalı konteynerdir. Tek odalı konteynerlerin yeri geldiğinde ev, yeri geldiğinde ofis ayrıca deprem, heyelan vb. afetler gibi hadiselerde ise bir nevi barınak görevi görmesinin nedeni de budur. İçinde isteğe bağlı olarak tuvalet ve banyo da bulundurulabilir. Tek odalı konteynerlerin yapımında kullanılan malzemeler ise, bu konteyner türünün kalitesi hakkında bize bilgi vermektedir.

Tek Odalı Konteyner Bölümleri ve Kullanılan Malzemeler

  1. Dış Duvarlar: Trapez baskı uygulanarak mukavemet verilen DKP sac veya toz boyalı galvaniz sac tercih edilir.
  2. İç Duvarlar: İç duvarlarda da tercih edilen DKP sacın iç kısmında ısı ve ses yalıtımı amacıyla strafor kullanılır.
  3. Çatı Kaplaması: Bu bölümde ise genellikle kullanılan trapez kesitli galvaniz sac yağmur suyunun konteynerin içinde bulunan yağmur oluklarından dışarı çıkmasını sağlar. Kullanılan maddenin sağlamlığı, tek odalı konteynerin kar ve rüzgar yükü dayanıklılığıyla doğru orantılıdır.
  4. Taban Kaplaması: Genellikle çelik karkas üzerine belirli bir ölçüde betopan (çimento esaslı yonga levha) vidalanmasıyla ve onunda üzerine pvc mineflo kaplanmasıyla oluşturulur. Tek odalı konteynerin göze hitap etmesi istenirse süpürgelik döşenebilir.
  5. Tavan Kaplaması: Kaplamada genellikle lambiri kullanılır, sac ve lambiri arasına ise ısı ve ses yalıtımı için cam yünü döşenir. İsteğe bağlı olarak lambiri yerine suntalem veya alçıpan da kullanılabilir.
  6. Kapılar: Dış kapılarda toz boyalı sacdan preslenmiş izolasyonlu sac veya özel şekillendirilmiş DKP sac kullanılır. İzolasyon malzemesi olarak ise genellikle strafor kullanılır. Varsa iç kapılarda ise ahşap, MDF veya Amerikan Panel kapılar tercih edilir.
  7. Pencereler: Tek odalı konteyner pencerelerinde PVC tek cam, ısı kaybına önem verildiğinde ise isteğe bağlı olarak PVC çift cam kullanılır.
  8. Elektrik ve Sıhhi Tesisat: Bir nevi yaşam alanı olarak kullanılan tek odalı konteynerin olmazsa olmazı olan elektrik ve sıhhi tesisat, gizli olarak sıva altına yapılır. Konteynerin uygun noktalarına elektrik ve telefon prizi yerleştirilir. Aydınlatmanın yeri olarak ise genellikle tavan ve kapı üstü tercih edilir. Sıhhi tesisatta ise PVC beyaz boru kullanılır.
  9. İç Aksamlar: Yerleşim projesine göre isteğe bağlı olarak kullanılacak olan iç aksamlar; duş teknesi veya duşa kabin, lavabo, klozet ve mutfak eviyesidir.

Tüm bu özellikleri ile kullanıcılarına ufak bir ev rahatlığı verecek olan tek odalı konteynerler düşük maliyetlidirler. Kullanılan malzemeye göre kullanıcılarına yüksek kalite seçeneği sunar, kolay sevkiyat ve her türlü iklim koşuluna dayanıklılık gibi özellikleriyle en çok tercih edilen hazır yapılar olması nedeniyle yapı ve inşaat sektörünün vazgeçilmezidir. Dikkat edilmesi gereken hususların başında ise konteynerin konulacağı zeminin sağlamlığı ve düzlüğü gelir, aksi takdirde kapı ve pencerelerin kullanımında sorun yaşanacağı gibi, başka problemlere de neden olabilir. Konteynerlerin uzun süreli kullanımlarının sağlanması için düzgün bir beton zemine veya belirli aralıklı kısa kenar ölçülerinde takozlar üzerine konulmalıdır. Bu hususlar dikkate alındığında tek odalı konteyner, uzun ömür ve rahat kullanım sağlar.